آموزش هم قدم بدون تماس فیزیکی

این تمرین باید در یک مکان خاص که همه‌ی تمرین‌ها در اون انجام شده آغاز بشه.
در حیاط خانه یا در اتاق منزل، فرقی نداره. فقط سگ باید کاملا آزاد باشه و هیچ تماس فیزیکی با سگ نداشته باشید.
نکته قابل توجه اینه اول باید سگ تمرین هم‌قدم رو بدون قلاده و بعد با قلاده یاد بگیره. اگر اولی رو یاد گرفت آموزش دومی خیلی راحت‌تر خواهد بود.
در آموزش سگ (تمام فرامین)، از بهترین انگیزه سگ برای تربیت اون استفاده بشه.
در تمام موجودات بهترین انگیزه اول ادامه حیاط و در واقع خوردن است، پس برای تربیت سگ خود از خوشمزه‌ترین غذایی که دوست داره و تمایل به خوردن اون داره باید استفاده کرد.
در این روش باید در ۱ ساعت مشخص (که معمولا ۱۰ دقیقه قبل از وعده غذایی سگ هست) آموزش شروع بشه. در این حالت سگ چون گشنه است تمام حواسش به شماست.
مقدار کوچکی از غذا رو در کف دست گذاشته و ابتدا فقط غذا رو به سگ تعارف می‌کنید و می‌گذارید تا آن را با فراق خاطر بخوره. بعد تکه‌ای دیگر برداشته و اینبار اجازه خوردن را نمی‌دهید ولی آن را در جلوی پوزه سگ گرفته و طوری قرار می‌دهید که سگ بتواند در موقعی که شما اجازه دادید جایزه را بگیرد.
سگ برای گرفتن غذا به دنبال دست شما می‌آید و سعی در باز کردن انگشتان شما دارد. در این هنگام (بعد از ۲ الی ۳ قدم) اجازه خوردن به سگ داده می‌شود.
دقت شود که سگ باید نزدیک شما باشد و این کار فقط توسط شما و با استفاده از فاصله دست شما انجام می‌شود.
نکته: اینکه سگ در کدام طرف شما راه برود به این بستگی داره که شما از کدام دست استفاده کنید. بهتر است (بر عکس قدیم که فقط سمت چپ رو به سگ یاد می‌دادند) سگ هر دو طرف راه رفتن رو یاد بگیره.
بعد از ۲ الی ۳ بار تکرار مراحل بالا و اینکه سگ متوجه منظور شما شد، عبارت «با من» یا «هم قدم» رو همراه با حرکت به سگ بگویید.
لازم است دقت شود که دست شما دقیقا باید جایی باشد که سر سگ در کنار پای شما قرار بگیرد تا سگ یاد بگیرد که نباید از شما جلوتر یا عقب‌تر راه برود.
در حین تمرین تشویق و استفاده از سوت برای درک بیشتر سگ لازم است. از نوازش و آفرین هم به موقع استفاده شود.
دقت کنید که فقط در ابتدا غذا جلوی پوزه سگ گرفته میشه و بعد از چند بار تمرین این فاصله بیشتر شده و دست به سمت صورت شما بالا می‌رود و طوری باید اون رو قرار بدید که سگ یاد بگیره به چشم شما نگاه کنه و تا وقتی سوت زده نشده جایزه داده نشه. در آخر دست شما کاملا حذف میشه و فقط وقتی می‌خواهید جایزه بدید دوباره جلوی پوزه سگ میاد. دقت کنید که سگ برای گرفتن جایزه نباید بپره و یا از مسیر خارج بشه.
به مرور و طی چند روز تمرین سگ کاملا متوجه میشه که اگر بگید با من و حتی یه حالت و علامت هم برای اون بذارید و مثلا با دست به پهلوی پاتون بزنید، سگ دقیقا در اون سمت که شما علامت دادید قرار بگیره و به شما نگاه کنه تا شما بهش جایزه بدید. وقتی سگ درست در جای خودش قرار گرفت و آماده حرکت شد، حتما سوت زده بشه و جایزه بدید تا این عمل با لذتی برای سگ همراه باشه و انگیزه انجام دادن اون برای سگ بالا بره.
نکته: به مرور که تعداد دفعات تمرین بالا می‌رود برای حرکات درست سوت زده میشه و اگر مثلا سگ به شما نگاه نمی‌کنه نباید تأییدیه بگیره. باید بدون برنامه قبلی به سگ جایزه داده بشه که سگ فکر نکنه اگر جایزه نبود می‌تونه بره و همیشه منتظر باشه تا شاید جایزه بگیره. (مثلا ۲ بار سوت زده بشه و بعد ۱ جایزه داده بشه و دفعه بعد ۱ سوت و ۱ جایزه و ۱ دفعه ۳ سوت و نوازش و بعد ۱ جایزه).

در این روش هیچ تماسی با سگ ندارید و فقط تمایل سگ در انجام فرمان مهمه. باید نظر سگ جلب بشه و این کار مربیه که اینکار رو انجام بده و اگر سگ مریضه یا به نوعی آمادگی برای تمرین رو نداره اصرار شما باعث زدگی سگ از تمرین میشه، ضمنا زمان تمرین نباید بیشتر از ۱۰ دقیقه باشه.
تمرین در بهترین حالت باید تمام بشه و در آخر اگر شما از تمرین راضی بودید و سگ درست تمام فرمان رو انجام داد بهش یه مقدار زیادی جایزه بدید (بهتره تمام غذاش رو جلوی سگ بذارید)
نکته: اگر سگ اونطور که باید تمرین نکرد و بازی‌گوشی می‌کرد، تمرین رو در بهترین حالت تمام کنید ولی کل جایزه رو به سگ ندید. در عوض نیم ساعت بعد دوباره با سگ تمرین کنید. چون ساعت غذای سگ گذشته و بیشتر به خوردن تمایل داره و طبق عادت که اگر خوب کارش رو انجام می‌داد کل جایزه رو می‌گرفت، سگ متوجه میشه که شما ازش راضی نبودید و بازی‌گوشی به ضرر خودش بوده و این دفعه بهتر با شما تمرین می‌کنه.
در بعضی مواقع کلا سگ حواسش نیست و انگیزه‌ای بالاتر از غذا وجود داره، صدای بیرون خانه، رفت و آمد بیش از حد افراد حاضر در خانه، حضور یک حیوان دیگه. کلا در چنین شرایطی از سگ نباید انتظار بی‌اندازه داشت. بعد از پایان تمرین نیازی به حذف غذا و تکرار اون نیست.
تمرین تا وعده بعدی یا روز بعد انجام نشه.
بعد از اینکه سگ کاملا این حرکت رو یاد گرفت، می‌توان با بستن بند یا زنجیر سگ رو به هم‌قدم شدن راهنمایی کرد. این روش هم خیلی ساده است و درست مثل دوره قبل فقط باید توجه سگ رو جلب کرد.
نکته: در این قسمت از تمرین، بند یا زنجیر باید کاملا آزاد باشه و انگار اصلا چیزی به سگ وصل نیست. این باعث میشه که سگ یاد بگیره زنجیر رو نکشه. اگر سگ تمایل به جلوتر رفتن داشت شما باید بایستید تا سگ یا برگرده یا از کشیده شدن بند ناراحت بشه. (من به سگم یاد دادم که اگر جلو رفت وقتی ایستادم دنده عقب برگرده یا بایسته تا من بهش برسم و جلوتر نره). با جایزه تمایل سگ رو به برگشتن و در کنار شما راه رفتن بیشتر کنید و از درگیری با سگ پرهیز کنید.
وقتی که سگ بیرون از خونه هست انگیزه بیشتری از غذا وجود داره برای همین در ابتدا باید با در نیمه باز و بعد یه کم بیشتر باز و در آخر در کاملا باز با سگ در خانه یا حیاط خانه تمرین کرد.
وقتی سگ آمادگی پیدا کرد این تمرین به دم در خانه و به مرور به بیرون برده بشه.


توجه داشته باشید که توله سگ ۲ الی ۳ ماهه به طور طبیعی به دنبال شما میاد و اگر شما بهش نگاه کنید اون هم یاد می‌گیره به شما نگاه کنه و این زمان خیلی برای تمرین هم‌قدم مفیده. 

حتما و حتما سگ رو با قلاده و زنجیر بیرون ببرید تا اگر محرکی در بیرون خونه حواص سگ رو پرت کرد مشکلی پیش نیاد و یا مثل یکی از اعضاء که نوشته بود سگ رو جلوی خودش دزدیدند سگ عزیزتون رو از دست ندید. ضمن اینکه در کشورهای دیگه اگر سگ بدون بند باشه جرم محسوب شده و صاحب اون جریمه میشه و در ایران هم ممکنه سگ رو ازتون بگیرند.


با سپاس از توجه شما.

منبع: آموزش سگ به روش آقای سلیمی

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم آبان ۱۳۹۰ساعت ۱۶ بعد از ظهر  توسط علی کاشانیان  |